• רונן ענבר

יש לי רעיון למיזם מתי לעזוב את העבודה?

השאלה הזו עולה בהרבה פגישות שלי עם יזמים וגם אני התחבטתי בה לפחות פעמים בחיי. "באיזה שלב לעזוב את העבודה היציבה שלי ולעבור לעסוק במיזם שלי במשרה מלאה?"התשובה איננה פשוטה והיא כמובן תלויה באופיו של כל אחד מאיתנו ובאיתנותו הכלכלית.


כמובן שאם יכולנו היינו עוזבים את עבודתנו מיידית ומשקיעים 100% מזמנינו במיזם שלנו. זה טוב לנו, נראה טוב בעיניי המשקיעים אבל גם יכול לגרום, לאנשים מסויימים, לצאת מפוקוס.


כל מיזם מתחיל מרעיון אבל הסטטיסטיקה מספרת שרוב המיזמים שהצליחו לא עשו אקזיט עם הרעיון המקורי אלא עם Spin-off שלו ואפילו עם רעיון אחר לגמרי. קחו למשל את חברת Arbe, שעשתה אקזיט רק בשנה האחרונה. הרעיון המקורי היה בתחום הרחפנים ועם הזמן הוא הפך למכ"ם המאפשר בניית תמונה לרכבים אוטונומים. גם הסטארטאפ הראשון שעבדתי בו (1996, היתה שנה כזו?) התחיל מרעיון אחד אבל הסתיים ברעיון שונה לחלוטין.

רעיונות צריכים להבשיל ומחקר שוק, פגישות עם יזמים אחרים שעסקו בתחום או לקוחות וכתיבת התוכנית העסקית, גורמים לנו ,לעיתים, לעשות shifting בחשיבה ולשנות את הרעיון ולכן איו צורך לוותר על הרווחה כלכלית שלנו מיד.


כל אחד מאיתנו מכיר את עצמו. אם אתם יעילים ומסוגלים להתמודד עם שתי משימות גדולות במקביל, אין טעם שתעזבו את עבודתכם בזמן שאתה עובדים על התוכנית העסקית שלכם. נצלו את הזמן הפנוי שלכם לחקור, לדבר עם אנשים, עם לקוחות פוטנציאלים, הקשיבו להם ולצרכים שלהם בקשב רב וחשבו כיד כל המידע הזה משפיע על התוכנית העסקית שלכם.

אך אם עבודתכם היא לחוצה מאוד וקשה לכם להגיע הביתה בערב ולהתרכז במיזם חייכם אני ממליץ לבקש חופש של חודש מן העבודה ולעשות מאמץ מרוכז כדי ליצר את המסמכים הראשוניים ולאחר שאלו קיימים, חזרו לעבודתכם לפרק זמן קצוב וקחו את הזמן ועדכנו את המסמכים מידי פעם עד שתרגישו בשלים להקים את המיזם.


החיים כיזם אינם פשוטים. הם מלאים בעליות ומורדות, בכי וצחוקים וחוסר הפרנסה לא מסייע בהתמודדות עם האתגרים ולכן עשו זאת רק שאתם מרגישים בנח תוך ידיעה שברוב המקרים לא תעמדו בזמנים שקבעתם לעצמכם אם בתחום המחקר והפתוח ואם בנושא גיוס הכספים.


אני אשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם לדלג מעל אתגרים בהם תתקלו בפעם הראשונה.


רונן ענבר

ronen@roneninbar.com

92 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול