• רונן ענבר

כל יזם צריך מנטור

עודכן: 3 ביולי 2021

כתבה של קרן ארגמן בגלובס


אנדרו דוונפורט, מנכ"ל ארגון YBI המסייע ליזמים צעירים, מאמין שהם זקוקים גם לתמיכה רגשית. "הטעות המשמעותית ביותר שיזם צעיר יכול לעשות היא להימנע מללמוד מניסיונם של אחרים. כאן טמון הכוח הגדול של המנטורים".
רעיון, התלהבות, השקעה התחלתית ופיתוח/שיווק המוצר - כך מתחילים את דרכם רוב היזמים. אבל המציאות הרבה פחות אופטימית: 6 מתוך 10 עסקים קטנים נסגרים בתוך שנתיים מיום הקמתם. מי שעתיד לשנות את הסטטיסטיקה הם דווקא היזמים הצעירים, כך מאמין אנדרו דוונפורט, מנכ"ל ארגון YBI (Youth Business International).

הארגון שבראשו הוא עומד הוא רשת עולמית המסייעת ליזמים צעירים, מספקת להם תמיכה כלכלית, מקצועית ורגשית, משלב הרעיון, דרך הקמת העסק ועד להתבססותו. הרעיון שעומד מאחורי התוכנית פשוט: היזם פונה לארגון, מציג את הרעיון שלו, מקבל עזרה ביצירת תוכנית עסקית ותמיכה כלכלית של הלוואה שתוחזר כעבור מספר שנים.


התמיכה, מדגיש דוונפורט, כוללת לא רק סיוע כלכלי בהלוואות להקמת ולניהול העסק, אלא גם חניכה התנדבותית של אנשי-עסקים. "אתה צעיר, אתה נלהב, יש לך רעיון מצוין, ואתה מתפתה להתמודד עם הקשיים לבדך, ולא לקבל עצות מבעלי ניסיון. זו הטעות המשמעותית ביותר שיזם צעיר יכול לעשות: להימנע מללמוד מניסיונם של אחרים. כאן טמון הכוח הגדול של המנטורים, שבנוסף להדרכה מקצועית, ידע וניסיון, מספקים גם תמיכה רגשית. יזמים צעירים שמשתתפים בתוכניות שלנו מגיעים במקרים רבים מרקע שלא מספק להם את התמיכה שלה הם זקוקים. כדי שהם ימשיכו להאמין בעצמם, גם בשעות קשות, הם זקוקים למישהו לצדם".


דוונפורט מציין, כי החניכה שהיא חלק בלתי-נפרד מהתוכנית, מעוררת במקרים מסוימים רגשות שליליים אצל יזמים צעירים: "יזמים אמרו לנו, ‘ניקח בשמחה את ההלוואה, אבל נוותר על המנטור, אנחנו לא זקוקים לו'. ישנם יזמים צעירים שמרגישים בטוחים בעצמם, ומשוכנעים שהם מסוגלים להתמודד עם הקמת עסק לבדם, ולא מעוניינים בעזרה. אבל אחרי ההכשרה שלנו, אותם יזמים ציינו לאחר שנה את החשיבות שיש לחונכות שעברו. מנטור חשוב לא פחות מהמימון בכל הנוגע ליזמות".


בזכות התמיכה המשפחתית


כ-85% מכל העסקים החדשים בעולם הם עסקים משפחתיים, שמוקמים בעזרת קרובי משפחה שמסייעים הן בתחום הפיננסי, והן בתמיכה ובניסיון שהם מביאים איתם, אומר דוונפורט "אבל לא לכל היזמים הצעירים יש תמיכה משפחתית כזו, וליזמים הללו אנחנו מעוניינים לעזור. במקרים רבים אלה אנשים צעירים עם רעיונות טובים, אך ללא אפשרות לממן הקמת עסק וללא גורם מייעץ, שיתמוך בהם בתחילת הדרך".


" מי הם המנטורים המשתתפים בתוכנית?


"המנטורים נמצאים בכל מקום בקהילה העסקית. אלה אנשי עסקים, שמעוניינים לתרום לחברה, ולפתח, תוך כדי, את כישוריהם כחונכים עסקיים, כחלק מהתרבות הארגונית של החברה שאליה הם משתייכים. לעתים, אלה אנשי עסקים לשעבר, שמעוניינים להישאר מחוברים לעשייה, ולפתח נטוורקינג עם חונכים אחרים. אנחנו לא מבקשים מהמנטורים לתת כסף, אלא דבר חשוב אפילו יותר - זמן. כל שבוע נערכת פגישה בין החונך ליזם הצעיר, מפגש שהוא חיוני להצלחת היזם".


הכתבה פורסמה בגלובס בלינק הבא: הכתבה המלאה ראה בלינק הבא: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000228299


36 צפיות0 תגובות